Životné poistenie pre deti – aké máte možnosti?

Je pre Vás dôležitá bezpečnosť Vášho dieťaťa? Chcete mať istotu, že sa o neho bude mať kto postarať?

Istotne sa všetci zhodneme na tom, že zdravie a bezpečnosť našich detí je pre nás rodičov prioritou číslo 1. Pokiaľ máme dieťa stále očiach, máme istotu, že sa mu nič zlé nestane.

Avšak každá sekunda nepozornosti môže skončiť katastrofou.

Práve preto je dôležité zdravie našich detí poistiť a tým byť krytí pre prípad úrazu.

Detské životné poistenie

Ustriehnuť malé dieťa dá niekedy poriadne zabrať

My rodičia to poznáme. Akonáhle začnú deti chodiť, túžia skúmať a spoznávať všetko naokolo. Dieťa  netuší, že žehlička môže byť horúca a že studňa na dvore má v skutočnosti 8 metrov. Tiež zatiaľ netušia, že včelí úľ nie je plný tých usmievavých chrobáčikov z rozprávky.

V jednom momente dieťa sedí ticho v bazéniku na záhradke, o sekundu neskôr je preč. Deti ako mladí prieskumníci potrebujú zisťovať čo ako funguje a čo sa stane, ak sa neznámej veci dotknú.

Že toto získavanie skúseností nemusí vždy dopadnúť bez následkov netreba pripomínať.

V dnešnom článku Vám predstavíme niekoľko produktov životného poistenia pre deti od rôznych poskytovateľov.

V prvom rade získajte istotu Vy – rodičia

Ešte pred poistením našich ratolestí je dôležité pripomenúť jednu vec. Dieťa je spolu so svojím poistením priamo závislé na Vašom poistení. Nakoľko poistenie dieťaťa hradí rodič, je nevyhnutné, aby v prípade choroby, úrazu alebo straty príjmu bolo z čoho platiť poistenie aj potomkom.

Mnoho z nás platí deťom iba základné zdravotné poistenie, ale to mnohokrát postačuje ledva na nevyhnutné ošetrenie úrazu, prípadne kratšej hospitalizácie.

Počínanie detí je spoločne s rôznymi novo sa rozširujúcimi chorobami nevyspytateľné, kvôli čomu toto základné zdravotné poistenie nie vždy pokryje aj ďalšie potrebné výdavky na liečbu a rekonvalescenciu.

Dieťa potrebuje viac, než iba základ

Ako vidíte, lepšou voľbou je zriadiť svojmu dieťaťu životné poistenie. Delí sa na viacero typov, čo je výhoda, pretože máme ako klienti viacero možností a nemusíme sa spoliehať iba na obmedzenú ponuku.

 • Investičné životné poistenie

Tento typ životného poistenia umožňuje rodičovi okrem samotného poistného plnenia investovať prostriedky do investičných fondov. Je to obľúbený typ sporenia, pretože okrem bezpečnej ochrany Vašich detí umožňuje zaujímavo zhodnotiť peniaze, a teda „jednou ranou“ zaistiť bezpečnosť, a zároveň na tom aj „niečo“ zarobiť.

Miera zhodnotenia závisí úmerne od miery rizika fondov, do ktorých svoje peniaze investujete. Každý z poskytovateľov poistenia umožňuje investovať do iných fondov, kvôli čomu je variabilné aj ich riziko. Vo všeobecnosti platí, že slovenské poisťovne spolupracujú s celosvetovo známymi a bezpečnými fondami.

Výhodou je, že pomer jednotiek poistenia voči jednotkám, určeným na investíciu, si určuje klient sám. Po ukončení poistenia (zväčša 18 rokov od jeho založenia) sa našetrené prostriedky nevyplácajú, ale sa premenia na sporenie s právnym statusom poistenia.

Investičným životným poistením pre Vaše deti sa okrem iných zaoberá aj poisťovňa AXA s produktom Lienka.

 • Kapitálové životné poistenie

Na Slovensku patrí tento typ poistenia medzi obľúbené, pretože umožňuje našetriť pre dieťa dostatok peňazí na budúce štúdium alebo iné nevyhnutnosti, ktoré ho na prahu dospelosti budú čakať (kúpa vozidla, svadba atď.).

Poskytovatelia tohto poistenia každoročne zhodnocujú našetrené prostriedky zaujímavým úrokom. Peniaze sú pre dieťa k dispozícii ihneď po dovŕšení 18-teho roku života, väčšina poisťovní však umožňuje využívať poistenie a sporenie až do 26 rokov.

Veľmi dobrý produkt s názvom Poistenie pre deti Farbička ponúka poisťovňa Allianz. Toto kapitálové životné poistenie umožňuje pripoistenie aj dvom dospelým osobám. Jedná sa teda o poistenie pre celú mladú rodinku.

 • Úrazové poistenie pre deti

Tento typ poistenia by sa dal popísať ako akýsi poistný základ. Každý z poskytovateľov poistenia sa Vám však bude snažiť k poisteniu pridať niečo navyše, a tak sa nakoniec pravdepodobne dostanete k niektorému z investičných alebo kapitálových životných poistení.

Rizikové životné poistenie pre deti

Výhodou je viacero druhov poistných plnení a vtedy záleží priamo na Vás, aký stupeň bezpečia plánujete svojmu dieťaťu zabezpečiť. Je však jasné, že čím viac rizík bude poistenie pokrývať, tým sa bude zvyšovať cena, ktorú budete poisťovni platiť.

Poisťovne Vám dajú na výber najčastejšie z týchto druhov poistných plnení:

 • Trvalé následky úrazu – pod trvalým následkom úrazu rozumieme nenávratné poškodenie organizmu alebo psychiky, ktoré liečbou nemožno dostať do stavu pred úrazom.
 • Trvalé následky úrazu s progresiou – tento variant je ešte horší, pretože poúrazový stav má tendenciu sa ďalej vyvíjať a zhoršovať.
 • Denné odškodné počas nevyhnutného liečenia sa začína vyplácať, ak doba nevyhnutnej liečby presiahne (zvyčajne) 14 dní.
 • Denné odškodné počas pobytu v nemocnici sa vypláca v prípade, že dieťa zostane následkom úrazu v nemocnici dlhšiu dobu. Odškodné sa vypláca spravidla do doby 1 roku hospitalizácie. Ak by bola táto doba presiahnutá, v závislosti od konkrétnej poisťovne bude pravdepodobne nutné zriadiť iný typ poistenia, ktorý uhradí aj dlhodobý pobyt v nemocnici.
 • Smrť následkom úrazu je najhorším možným scenárom, avšak nikdy nie úplne vylúčeným. Stratený život už nevráti nikto, no vyplatené peniaze môžu napomôcť k vybaveniu nevyhnutných záležitostí (pohreb a pod.). Dúfame, že takáto situácia zďaleka obíde všetkých rodičov.

Prezrite si aj ponuku úrazového poistenia od poisťovne Aegon.

 • Rizikové životné poistenie

Tento typ životného poistenia predstavuje azda ten najsmutnejší. Poistenec (resp. Vy) platí iba peniaze, ktoré budú vyplatené po úmrtí. Zmyslom je zabezpečenie pozostalých v prípade úmrtia poistenca. Poistenie kvôli tomu využívajú skôr dospelí a starší ľudia. Zdravie však vie byť vrtkavé a nie zriedka sa smrteľne chorými stávajú aj deti.

Rizikové životné poistenie neobsahuje sporiace zložky a v prípade úmrtia sa vypláca iba našetrená čiastka, samozrejme s odrátanými poplatkami.

Práve kvôli tomu sa tieto peniaze používajú najčastejšie ako poistenie hypoték, úverov a podobne.

Ako výhodu možno vnímať fakt, že našetrené peniaze nepodliehajú riziku investovania do fondov, a teda sú celkom bezpečne uložené. Každopádne sa ale nezhodnocujú.

Pre získanie informácií o tomto type poistenia môžete navštíviť aj stránky poisťovne ING.

Záver

Ako sami vidíte, existuje viacero druhov životného poistenia pre Vaše deti. Z nášho pohľadu odporúčame poistiť dieťa čo najskôr. Človek nikdy dopredu nevie, čo sa jeho dieťaťu môže stať.

Zodpovednosť rodiča spočíva v tom, že v prípade úrazu má na liečbu dieťaťa potrebné prostriedky.

Ako sa hovorí „deti sú naša budúcnosť“. Preto neotáľajme a buďme tými, ktorí dokážu budúcnosť našich detí zabezpečiť. Príde čas, kedy sa nám za to poďakujú.


Životné poistenie pre deti – aké máte možnosti?
5 (100%) 1 vote
Latest Comments
 1. Patrik Kunzo

  Dobrý deň,
  ako myslíte nižšie uvedenú vetu? Pravdepodobne v nej máte chybu.

  Rizikové životné poistenie neobsahuje sporiace zložky a v prípade úmrtia sa vypláca iba našetrená čiastka, samozrejme s odrátanými poplatkami.

  Lebo ak sa nemýlim, ak nemám šetriacu zložku, tak nemôžem mať ani našetrenú čiastku. A aké poplatky myslíte?

  Ďakujem za odpoveď.
  Patrik Kunzo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *