5 tipov ako ušetriť na životnom poistení

Disponovať životným poistením v súčasných ekonomických a sociálnych pomeroch sa pomaly stáva krajnou nevyhnutnosťou. Ročne sme na takúto poistku ochotní vynaložiť niekoľko stoviek eur, za čo si pochopiteľne zaslúžime ideálne nastavený produkt a očakávame od toho aj finančnú podporu v zlomových životných situáciách. Avšak vedeli ste, že existujú spôsoby, vďaka ktorým dokážete zaplatiť za svoju poistku podstatne menej?

Uzavrieť výhodné životné poistenie si vyžaduje poznať informácie o konkrétnom produkte a všetkých jeho podmienkach. Mnoho klientov platí zbytočne nezmyselné sumy a prepláca nemalé peniaze kvôli zle uzatvorenej poistnej zmluve. Dôvodom môže byť aj nevedomosť o možnostiach ako ušetriť financie, ktoré sa zídu na iný účel. Často k tomu netreba ani absolvovať osobné stretnutie s poradcom, pomôcť Vám môže aj niekoľko užitočných rád.

Pozrite sa na 5 jednoduchých tipov, s ktorými na životnom poistení dokážete ušetriť:

1. Upravte si spôsob platenia

Logicky je pochopiteľné, že za rôzne využívané služby Vám chodia domov alebo mailom pravidelne každý mesiac mnohé faktúry. Platíte za internet, za telefón, za bývanie a rovnako aj za životné poistenie. Na prvý pohľad sa môže javiť výhodnejšie mesačné platenie, veď takto uhrádzate nejakú primeranú dohodnutú sumu v rovnakej periodicite a každý mesiac si z výplaty odpočítate čiastku určenú na životné poistenie. Ale z hľadiska možnej úspory Vám môžeme vrelo odporučiť nastavenie splátky na vyššiu, to znamená na polročnú alebo až dokonca ročnú. Pre ľudí s nižším príjmom to môže byť nepríjemná zmena ale to, čo by ste každý mesiac vložili do poisťovne si môžete odložiť a raz za polrok či rok to zaplatíte naraz. A najlepšie na tom bude zistenie, že z odkladaných peňazí Vám nejakých pár percent ostane k dobru. Presná výška je závislá od konkrétnych podmienok poskytovateľa a danej poistnej zmluvy, ale v každom prípade je pri vyššom cykle platieb zaručená nejaká úspora peňazí.

2. Poistite celú rodinu na rovnakú zmluvu

O tejto možnosti nevie prevažná väčšina poistencov, ale je reálna a samozrejme aj výhodná. Zvykom je vytvorenie vždy len jednej zmluvy spojenej s poistením len jednej osoby. Pokiaľ je to aj Váš prípad, skúste u svojho poskytovateľa požiadať o možnosť zjednotenia zmlúv do jednej súhrnnej. Vyhovieť Vám dokážu za predpokladu nejakej blízkej väzby, najlepšie ak sa jedná o poistenie rodinných príslušníkov žijúcich v jednej spoločnej domácnosti. Výhodou takéhoto zjednotenia je minimalizovanie poplatkov za vedenie celej poistnej agendy kvôli vedeniu jedného poistného prípadu. Výpočet výšky poistného ďalších uvedených osôb je individuálny, ale pomerne často tá suma vychádza podstatne nižšia aká by bola v prípade vytvorenia samostatného poistenia, niekedy sa jedná aj o 35 až 40% úsporu. Najlepšie je zvoliť si takúto zjednodušujúcu možnosť pre viac poistení, keď sa jedná o rodinu a platiteľom je jeden človek. Napríklad otec platí poistku za všetkých, za seba, za manželku aj svoje deti.

5 tipov ako ušetriť na životnom poistení

3. Do poistenia zahrňte iba to, čo skutočne potrebujete

Naozaj sa často stáva, že poistenci majú v zmluve zahrnuté podmienky, ktoré v podstate ani nepotrebujú. Dôležité je tieto nepotrebné body identifikovať a odstrániť zo zmluvy, respektíve nahradiť ich nejakými užitočnejšími. Životné okolnosti sa pravidelne menia a to, čo ste si nechali poistiť pred niekoľkými rokmi dozadu už dnes nemusí byť vôbec aktuálne vzhľadom na zmenu zamestnania, bývania alebo ďalších ovplyvňujúcich činiteľov. Takisto zbytočné je dvojité poistenie jednej osoby, kde vlastne preplácate a najlepšie spravíte, ak jedno úplne zrušíte. Máte možnosť prehodnotiť svoju poistnú zmluvu a následne si ju nechať upraviť podľa momentálnych potrieb, samozrejme za predpokladu zachovania sporiacej zložky. Časť, ktorá môže prejsť aj výraznejšou obmenou sa týka poistenia úrazov a chorôb. Z času na čas je to dokonca aj prospešné a vďaka tomu dokážete ušetriť ročne celkom solídnu čiastku peňazí.

4. Sledujte všetky akcie a zvýhodnené balíky poistenia

Najnovšie zľavy, akcie alebo zvýhodnené balíky prinášajú zlepšenie poistných podmienok a miernu úsporu finančných prostriedkov každému, kto sa pre nich rozhodne. Klienti sú na takýto prístup častého zvýhodňovania zo strany poskytovateľov produktov zvyknutí a radi ich využívajú z dôvodu spomínanej úspory. Pravidelne sa vytvárajú najrôznejšie akciové balíky, ktoré majú zákazníkom prinášať výrazné benefity. K týmto akciovým informáciám sa dostanete jednoducho prostredníctvom médií, kde v častých intervaloch kolujú reklamy. Pokiaľ máte prístup na internet, o momentálnej ponuke sa dozviete kedykoľvek navštívite príslušnú stránku. Tých dôležitých informácií, ktoré opisujú parametre životného poistenia je práve na internete dostatok, takže máte možnosť dozvedieť sa vždy o najčerstvejších výhodách a aktuálne nastavených kritériách ohľadom cenovej ponuky a type poistenia.

5. V prípade potreby ušetríte na praktických asistenčných službách

Benefit poskytujúci praktické asistenčné služby počas zotavovania sa po úraze je špeciálnym prvkom v ponuke rizikového životného poistenia. Výhoda takéhoto programu spočíva vo finančnom plnení a rovnako aj v starostlivosti o poistenca v priebehu celej rekonvalescencie. Celá služba pozostáva zo zdravotnej asistencie, kde spadá doprava z lekárskeho zariadenia  na kontrolné vyšetrenia, dovoz farmaceutík a telefonický servis vybraných zdravotných organizácií. Čo sa týka domácej asistencie, spektrum služieb je ešte o niečo bohatšie a zahŕňa upratovanie domácnosti, pravidelné nákupy základných potravín a hygienických pomôcok, starostlivosť o deti v priebehu liečenia a vyberanie poštovej schránky. Dokonca aj o domácich miláčikov bude dobre postarané a budú nakŕmení a vyvenčení. Keď by ste v duchu odhadom spočítali približnú čiastku, koľko by Vás stáli tieto služby len za jeden týždeň liečenia, zistíte, že úspora vďaka poisteniu je naozaj vysoká a tých pár eur mesačne je dobrou investíciou.

Zhrňme si 5 tipov ako ušetriť:

1. Upravte si spôsob platenia

2. Poistite celú rodinu na rovnakú zmluvu

3. Do poistenia zahrňte iba to, čo skutočne potrebujete

4. Sledujte všetky akcie a zvýhodnené balíky poistenia

5. Ušetrite na asistenčných službách

Vyberte si toho správneho poskytovateľa

Pokiaľ chcete skutočne ušetriť na životnom poistení nejaké peniaze, dôležitým bude aj výber správneho poskytovateľa. Všetky poisťovne majú v portfóliu nejaké originálne prvky, ktoré ponúkajú klientovi a chcú ho presvedčiť o výhodnosti. Dnes sa už nedá pozerať iba na cenu za poistenie ako prioritnú, nakoľko rôzne doplnkové služby dokážu pomôcť znížiť rozpočet poistenca aj napriek vyššej cene. Jednou z poisťovní, ktoré spĺňajú náročné požiadavky dnešného potencionálneho poistenca je určite spoločnosť AXA. V ponuke má investičné životné poistenie, pri ktorom máte garantované slušné ročné výnosy z investovania. Druhou možnosťou je rizikové životné poistenie, ktoré môžete uzatvoriť až pre 8 osôb na jednu zmluvu a ako doplnok máte k dispozícii asistenčné služby, ktoré sa o Vás postarajú v prípade potreby. Obe typy poistenia sa dajú upravovať a poskytujú dostatočný priestor na zľavy.


5 tipov ako ušetriť na životnom poistení
5 (100%) 3 votes
Latest Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *